Jedna noc v Blokki v Zátiší

Nedávno jsme se po práci sebrali a vyjeli k Praze okusit na jednu noc bydlení v přestavěném lodním kontejneru od firmy Blokki.

Co je Blokki?
Tato firma se zabývá recyklací a následnou úpravou námořních kontejnerů. Staví z nich víkendové, či stálé bydlení. Domky jsou modulární, takže je možné i přiobjednat další část, pokud by majiteli stávající prostor přestal stačit. Stavby jsou díky recyklaci ekologické, uvnitř se používají přírodní materiály a splňují nízkoenergetické standardy. Bydlet v nich můžete už do 3 měsíců od objednání, takže se budoucí majitelé zbaví dlouhého procesu výstavby, bez kterého se to u zděných domů většinou neobejde.

Na tomto způsobu bydlení nás asi nejvíc zlákalo dřevo, materiál, který je tady vidět téměř všude! Krásná fasáda zvenčí a obložení truhlářskou překližkou zevnitř.

Vybrali jsme domek v Chotuticích kousek od Prahy. Je označen jako 2blokki home S o velikosti 60m2. Měl by stačit pro rodinku s jedním dítětem a majitelé ho mají na zahradě u klasického domku. Firmě Blokki ho umožňují využívat jako referenční stavbu a všem zájemcům ho rádi pronajmou.

Po příjezdu nám majitelka vysvětlila jak co funguje, zodpověděla námi kladené otázky a mohli jsme začít bydlet.

Byli jsme hrozně zvědaví, kde co je, na materiály a na provedení, takže začalo detailnější prozkoumávání. Bydlení v takovém domku bychom si jednou chtěli zkusit. A tady bylo všechno opravdu krásně vyladěné. Majitelé mají skvělý vkus.

Po všemožném focení, zkoušení funkčnosti kuchyně, zkoumání podlahy z marmolea a zkoušce dveří a oken před námi byl teplý večer a ideální příležitost pro práci u lahve prosecca.

Druhý den po probuzení nás přivítalo sluníčko, jehož paprsky dopadaly do ložnice velkým oknem, které bylo přímo naproti posteli.  

Vyskočila jsem tedy z postele a vrhla se na přípravu snídaně a aranžování jídelního stolu.  V kuchyňských skřínkách jsem totiž objevila designové nádobí. Takž jsem neodolala a hned jsem ho šla vyzkoušet.

Vůbec se nám nechtělo domů, a tak jsme ještě využili sluníčka, uvařili si kávu do stylových keramických hrníčků, vzali knížku o skandinávském bydlení a šli si vše vychutnat na terasu, na kterou byl přístup přímo z obývacího pokoje.

Abych ale jenom nechválila. Některé části domku mohly být malinko lépe zpracované. Po několika letech od výstavby se už začínalo na pár místech odchlipovat venkonvní obložení. Skrze marmoleum v obýváku a v části kuchyně se začínaly rýsovat rošt, na kterém bylo položeno. Bála bych se, že za pár lez začne být prošlapané. Poslední výtka se týká kuchyňské linky – kterou nevím, jestli kompletoval výrobce, nebo až paní majitelka. Každopádně dvě pracovní desky nebyly v rovině. Zub na pracovní ploše byl nepříjemný už jenom proto, že se pořád plnil drobečky. Zkrátka tohle by mělo lícovat.

Zakončím to ale pozitivně. Po jedné noci v domě od Blokki bych si v něm dokázala představit žít. Dům byl útulný, voněl dřevem a po celém domě byly použity zemité barvy, které nesmírně uklidňovaly. Nesmím zapomenout ani na dokonalou dřevěnou terasu, která vedla podél domu a z ní prostě pozorovat dění na zahradě a popíjet u toho kávu chcete! A bydlet do 3 měsíců? JO!

Blokki

Foto: Luboš Nehyba